БЕЛГРАДСКИОТ САЕМ ПРЕТВОРЕН ВО БОЛНИЦА СО 3.000 ЛЕГЛА, ОДЛУКА ЗА ЛОКАЦИЈАТА ДОНЕЛЕ КИНЕСКИТЕ ЕКСПЕРТИ

/

Најголемата хала на Белградскиот саем денеска е претворена во болница со 3000 легла.

Како што пишува „Блиц“ на белградскиот саем присутни се воени лица кои од камионите истоваруваат кревети.

Халата претходно служеше за голем број концерти и саеми, па дури и за Европското првенство во кошарка.

Министерот за здравство, Златибор Лончар, истакна дека белградскиот саем не е случајно избран да служи како импровизирана болница што ќе се користи во борбата против вирусот.

„Ние изложивме неколку локации пред кинеските експерти, а тие го избраа Саемот. Мора да има посебен влез за пациенти и персонал и некои други фактори мора да бидат исполнети за да биде безбедно. Тоа е од нивното искуство. Тие беа на Саемот и ќе утврдат точно како ќе функционира, каде ќе бидат влезот и излезот, што ќе се користи, кои се правилата на однесување и ќе ни требаат 48 часа да ги следиме потребните процедури“, објасни Лончар.Српскиот претседател, Алекдандар Вучиќ најави масовно тестирање на населението на епидемијата на коронавирусот, кое ќе започне најдоцна до четврток.

Извор: МакфаксПретходна статија

ФФМ ЌЕ КУПИ ТРИ АМБУЛАНТНИ ВОЗИЛА ЗА ГРАДСКАТА БОЛНИЦА ВО СКОПЈЕ

Следна статија

ДОБРА ВЕСТ ЗА ВАРДАР: ФФМ ГО ПРОЛОНГИРАШЕ ЛИЦЕНЦИРАЊЕТО ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ

Најново од Вести

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи