Благоевград ќе биде домаќин на турнир по спортска гимнастика за деца и кадети, ќе земат учество и натпреварувачи од РС Македонија

/

Над 240 натпреварувачи од Бугарија, Грција, Северна Македонија, Србија и Велика Британија ќе учествуваат на 18-то издание на Меѓународниот турнир во спортска гимнастика „Љубчо Солачки“ во Благоевград.

Турнирот на кој ќе учествуваат спортисти од 8 до 16 години ќе се одржи на 26 и 27 ноември во салата „Скаптопара“ во Благоевград.

Бугарија ќе ја претставуваат натпреварувачи од 15 клубови.

На турнирот специјално учество ќе земат Емилијан Костадинов и Радена Ангелова, кои за прв пат ќе ја претставуваат Бугарија на Светско првенство во спортска гимнастика за младинци со Даунов синдром, што ќе се одржи од 1 до 5 декември во Понте ди Лењо (Италија).



Коорганизатори на натпреварот се Бугарската гимнастичка федерација со поддршката на „ХЕК Солар“.

Официјалното отворање на турнирот во Благоевград ќе биде во сабота на 26.11.2022 година во 12.00 часот.

Официјални гости на натпреварот се очекува да бидат олимписки вицешампиони Красимир Дунев и Јордан Јовчев.

Претходна статија

Бугарскиот црвен крст ги награди планинските спасувачи и волонтерите кои учествуваа во потрагата по 12-годишниот Александар

Следна статија

Средба на Нуредини со бугарската министерка за животна средина и води Карамфилова

Најново од Вести

Историскиот музеј во Благоевград ќе претстави две монографии, за ВМРО и за улогата на активните жени во бугарските заедници во Македонија и Одринска Тракија

Во Регионалниот историски музеј – Благоевград денеска ќе бидат претставени две монографии на д-р Елена Александрова,