| |

БОРЕЛ НАПУШТИ СОСТАНОК ВО ХЕЛСИНКИ ПОРАДИ ПРИШТИНА

Шпанскиот министер и иден шеф на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, го бојкотораше состанокот на официјалните претставници на ЕУ и партнери од Западен Балкан во Хелсинки, бидејќи покана за настанот било упатено и до Приштина, пренесува „Танјуг“, цитирајќи го весникот Новости.

Според пишувањата на „Новости“, Борел дошол на самитот, но не и на состанокот на кој бил и иминстерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли.

Извор: Алсат

Слични Објави