БОРЕЛ НАПУШТИ СОСТАНОК ВО ХЕЛСИНКИ ПОРАДИ ПРИШТИНА

//

Шпанскиот министер и иден шеф на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, го бојкотораше состанокот на официјалните претставници на ЕУ и партнери од Западен Балкан во Хелсинки, бидејќи покана за настанот било упатено и до Приштина, пренесува „Танјуг“, цитирајќи го весникот Новости.

Според пишувањата на „Новости“, Борел дошол на самитот, но не и на состанокот на кој бил и иминстерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли.

Извор: Алсат

Претходна статија

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ФЛОРИДА ПОРАДИ ДОРИАН

Следна статија

МЕТЈУ ПАЛМЕР Е НОВИОТ СПЕЦИЈАЛЕН ПРЕТСТАВНИК НА САД ЗА БАЛКАНОТ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да