БОРИСОВ СО НОВА МЕРКА: СЀ ШТО НЕМА ДА СЕ ПРОДАДЕ ОД ДОМАШНОТО ПРОИЗВОДСТВО ЌЕ ОДИ ЗА СОЦИЈАЛНИТЕ СЛУЧАЕВИ

//

„Тоа што нема да се продаде од домашното производство, ќе биде пренасочено кон социјалните случаи за празниците“, изјави денеска бугарскиот премиер Борисовза време на денешната посета во текстилна фабрика во градот Тврдица.

„Уште денеска ќе распоредам сѐ што нема да се продаде од пазарите да се даде на социјалните служби. “

Вчера женскиот пазар во Софија беше затворен заради мноштво сигнали за масовно прекршување на мерките за заштита против пандемијата Ковид-19.„Маркетите ќе направат штандови за наше свежо производство и ако останат продукти што не можат да се продадат исто така ќе бидат раздадени на посиромашните граѓани, со цел да не се фрла храна“, коментира премиерот Борисов.Претходна статија

ВО СКОПЈЕ ПРИВЕДЕНИ ДВАЈЦА ОСОМНИЧЕНИ КРАДЦИ

Следна статија

ОСУМ ГОДИНИ ОД МАСАКРОТ КАЈ СМИЛКОВЦИ- ПРАВДА СЀ УШТЕ НЕМА

Најново од Вести