БОРИСОВ: ВО МАЈ ЌЕ ИМАМЕ КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ

//

Во мај ќе имаме колективен имунитет, изјави бугарскиот премиер, Бојко Борисов.

„Вакцините ќе ги добиеме во мај и до средината на јуни. Првично мислевме дека тоа ќе се случи во август, но убеден сум дека веќе во мај, со 3 милиони вакцинирани, ќе имаме колективен имунитет“, рече Борисов.

Тој истакна дека благодарение на европската солидарност и нивната брза дипломатска акција, успеале да обезбедат 2,7 милиони дози од вакцината „Фајзер“ да бидат испорачани во Бугарија во следните два месеци, јави БГНЕС.Борисов изрази уверување дека зголемениот број на вакцинирани и излекувани ќе придонесе Бугарија да ја надмине пандемијата.

Претходна статија

ВКУПНО 1699 ПАЦИЕНТИ СЕ ЛЕКУВААТ НА ИНФЕКТИВНИТЕ ОДДЕЛИ ШИРУМ ЗЕМЈАТА-ИМА ОКОЛУ 340 СЛОБОДНИ КРЕВЕТИ

Следна статија

ПРИТВОР ЗА УАПСЕНИТЕ ВО ПОЛИЦИСКАТА АКЦИЈА НА МВР И АМЕРИКАНСКАТА ДЕА

Најново од Вести