БРАТ И СЕСТРА НАПАДНАЛЕ ПОЛИЦАЕЦ НА БИТ-ПАЗАР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против две лица за кривично дело  напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста.

loading...

Како што се наведува во соопштението, обвинетиот 21-годишник и неговата 22-годишна сестра, како соизвршители, на 20 јануари во вечерните часови нападнале и повредиле полицаец кој извршувал работни задачи на подрачјето на Бит-пазар и Чаир.

Полицискиот службеник заедно со уште еден негов колега се обиделе да го легитимираат обвинетиот, кој им кажал дека нема лични документи со себе и започнал расправија со нив.

Кога му било кажано дека ќе биде приведен во полициска станица со цел утврдување на неговиот идентитет, обвинетиот почнал да пружа отпор и се дал во бегство.loading...

Кога полицаецот го стигнал и го совладал, обвинетата се обидела да му помогне на својот брат, па му задала неколку удари и гребаници на полицискиот службеник.

Во тој момент и обвинетиот повторно започнал да го удира полицаецот со тупаници по главата и градите, нанесувајќи му телесни повреди.​