БРНАБИЌ: СРБИЈА ЗА 10 ДЕНА ПОЧНУВА СО ЛЕЧЕЊЕ НА ЗАБОЛЕНИТЕ СО КРВНА ПЛАЗМА

/

Во Србија за десетина дена ќе почне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ.

Таа вели дека ќе бидат користени антитела од крвта на луѓе коишто се излечиле и ќе им биде давана трансфузија на заболените.

„Следното нешто на што одиме е плазма терапија. Ќе земаме крв од луѓе кои се излечиле и имаат антитела и ќе им трансфусираме на луѓе кои се болни. Тоа ќе се случи за десетина дена, кога поминува 21. ден од првоизлечениот“, вели Брнабиќ.

Таа изјави дека Србија ќе почне со производство на тестови за антитела со цел да добие информации за нивото на отпорност на населението.„Ќе направиме банка на плазма за подготвени да ја дочекаме есента или зимата, или кој било друг напад на епидемија“, додаде Брнабиќ.

Извор: Макфакс

Претходна статија

МАКЕДОНЦИТЕ СЕ НАУЧИЈА ДА КУПУВААТ ОНЛАЈН

Следна статија

УШТЕ ТРОЈЦА МЕДИЦИНСКИ РАБОТНИЦИ ОД КУМАНОВО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС

Најново од Вести