БРНАБИЌ: ТОА БЕШЕ ЦРВЕНА ЛИНИЈА ЗА НАС, НЕ ПОТПИШАВМЕ НИШТО СО ПРИШТИНА

За мене, како претседателка на техничката влада и како обичен граѓанин, ова е историски договор, вели премиерката Ана Брнабиќ во утринската програма на ТВ Прва.

loading...

Како што наведува таа, не можеме целосно да го разбереме значењето на овој договор во овој момент.

„Многу подобри работни места, многу повеќе работни места, многу подобри плати“, објаснува Брнабиќ.

Вели дека со овој договор добиле многу и отвориле врата за „некои идни уште подобри односи“, пред се со САД.

Како што наведува, добар договор е договор што е победа и за Белград и за Приштина.

„Приштинската делегација беше под притисок дали да потпише, мислам дека ова е добар договор и за Приштина“, вели таа.

loading...

Како што вели, точката 10 беше изненадување.„Тоа беше црвена линија за нас. Вучиќ јасно го кажа тоа. Голема благодарност до администрацијата во Вашингтон што нè слушна и го повлече тоа“, вели Брнабиќ.

„Она што е важно е дека потпишавме договор за нормализација со Приштина, чиј гарант се САД, додава таа.

Како што наведува, САД посредувале во договорот и она што е важно е дека – „ние не потпишавме ништо со Приштина“.

„Морате да најдете креативни начини да се свртите кон иднината, а да не ја признаете таканаречената Република Косово. Мислам дека ова е најдобриот начин“, истакна таа.