|

Бројот на жртви од земјотресот во Сирија и Турција надмина 24.000, потрагата по преживеани продолжува

Бројот на загинати во разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија Турција и Сирија достигна најмалку 24.178, соопштија властите.

Во Турција, бројот на загинати се искачи на најмалку 20.665, според државното претседателство за управување со катастрофи и вонредни состојби САКОМ.

Во Сирија, вкупниот број на загинати е 3.513, од кои 2.166 во областите под контрола на бунтовниците во северозападниот дел на земјата, според цивилната одбрана „Бели шлемови“, и 1.347 мртви во деловите на Сирија кои се под контрола на владата, јавуваат сириските државни медиуми.

Спасувачките тимови сè уште очајнички бараат знаци на живот под урнатините на урнати згради во тешки услови, но неколку дена по големиот потрес, шансите да се најдат преживеани се намалуваат од час во час.

Во турскиот град Османи нема повеќе место на гробиштата, додека во Кахраманмарас, кој се наоѓа во близина на епицентарот, толку многу луѓе се затрупани што спомениците се направени од фрлени дрвени палети и истурен бетон.

Во областа Африн во североисточна Сирија ги проширија гробиштата и ископаа масовни гробници.

Сириската влада ја прогласи областа во северозападниот дел на земјата за зона на катастрофа.

Нема струја, лекови, храна, вода. Населението е на работ на преживување. Од Турција по копнен пат пристигна само вториот хуманитарен конвој на Обединетите нации.Слични Објави