БУГАРИЈА И ТУРЦИЈА СО НОВИ ПРОЕКТИ ВО ОБЛАСТА НА ТУРИЗМОТ

/

Бугарија и Турција ќе соработуваат во голем број нови проекти од областа на туризмот. Ова стана јасно по разговорот на турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу и премиерот Бојко Борисов во Владата на Република Бугарија. Туризмот беше наведен како област на соработка меѓу двете земји со голем потенцијал за развој.

Стабилниот и одржлив развој на билатералните односи со Турција е важен дел од надворешната политика на Бугарија, рече премиерот Бојко Борисов за време на средбата со Чавушоглу. Борисов го истакна интензивниот билатерален политички дијалог што го водат бугарската и турската страна, почитувајќи ги принципите на добрососедство и меѓусебно почитување. Според премиерот, неговата сегашна средба со Чавушоглу, на која му претходеше нивниот разговор во Давос, и неговата средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на отворањето на Турскиот тек во Истанбул, се добра можност да се засили позитивната атмосфера во односите меѓу двете земји.

Претходна статија

МЕРКИ ЗА ПРЕТПАЗЛИВОСТ ЗА ПРИЈАВУВАЧОТ НА ЛАЖНА ДОЈАВА ЗА БОМБА ВО „СИТИ МОЛ“

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: СО ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО, СДСМ САКА ДА СЕ СПАСИ ЗА СТОРЕНИОТ КРИМИНАЛ

Најново од Вести