Бугарија ќе гради автопат кон Македонија, 1.58 милиони евра за 62 километри – 5 месеци за проект

/

Агенцијата за патна инфраструктура на Бугарија објави јавен повик за изработка на идејно-технички проект за изградба на најновиот автопат во Бугарија – од Дупница до Гуешево, односно границата со Македонија, пренесува ТВ 21.

Новиот автопат ќе биде долг околу 62 километри и ќе овозможи брза врска со нашата земја.

Проценетата вредност за реализација на проектот е 1.58 милиони евра без ДДВ, а рокот за тоа е пет месеци.

Претходна статија

Педесетина луѓе со знамиња и транспаренти вечерва протестираа пред Амбасадата на Република Бугарија во Скопје

Следна статија

(Видео)Јотова: Ситуацијата со РС Македонија е комплицирана, секој што мисли дека работата е завршена е прилично наивен

Најново од Вести