Педесетина луѓе со знамиња и транспаренти вечерва протестираа пред Амбасадата на Република Бугарија во Скопје

//

Педесетина луѓе вечерва излегоа на протест за прекин на преговорите со Бугарија пред бугарската амбасада во Скопје. Демонстрантите со себе носеа транспаренти и знамиња со сонцето од Кутлеш.

Повик за учество на протестот преку социјалната мрежа Facebook вчера упати поранешниот прв човек на градската организација на СДСМ во Скопје и лидер на политичката партија „Трета“ Љупчо Палевски-Палчо.

Демонстрантите извикуваа антибугарски пароли и бараат прекин на преговорите со Бугарија.Претходна статија

Милков: Влезот на Бугарија во Организацијата за економска соработка и развој е најсериозниот интегративен напор по ЕУ и НАТО

Следна статија

Бугарија ќе гради автопат кон Македонија, 1.58 милиони евра за 62 километри – 5 месеци за проект

Најново од Вести