Бугарија оддаде почит на споменот на полковникот Каварналиев во Дојран

//

„За да бидеме ефикасни и добри сојузници, треба да научиме да си ги чуваме грбовите – исто како што полковникот Каварналиев ги чуваше грбовите на своите војници. Со овие зборови, амбасадорот на Бугарија во Република Северна Македонија Ангел Ангелов положи цвеќе пред споменикот на полковникот Константин Каварналиев во близина на Дојран, пренесува БГНЕС.

„Јас на Грк грб не давам“ – со овие зборови ќе остане во историјата Константин Каварналиев, еден од најхрабрите команданти во бугарската војска.
Роден е во трговско семејство. Во српско-бугарската војна бил кадет и командант на 13-тата чета од 56-тот Дунавски пешадиски полк. Учествува во борбите кај Банкја, Сливница, Цариброд и Пирот.

Во меѓусојузничката војна командувал со 3-та бригада на 3-тата пешадиска дивизија. Шест дивизии, лично командувани од грчкиот крал Константин I, го нападнале Кукуш, кој го бранеле два бугарски полка. Се бореле три дена, целта била населението да може без жртви да се повлече во внатрешноста на Бугарија. Бугарите се повлекле на север, грчката војска го соборила Кукуш и се упатила кон Дојран. Полк Каварналиев ја командувал одбраната на Дојран и ги имал само 32-от и 42-от полк, кои биле нецелосни. Двата полка имале само 3.000 борци. Грците нападнале со 42.000! Кога војниците на полковникот Каварналиев влегле во жестока битка на 18 јуни, секој од нив се свртел против четиринаесет мажи. На 23 јуни, полковникот Каварналиев го напуштил командниот бункер и со пушка во рака извршил контранапад со своите војници во првата линија. Непријателот бил соборен, бугарските војници ја задржале позицијата а Грците одбиле да напредуваат кон Бугарија. За време на битката, полковникот Каварналиев бил ранет во ногата. Верувајќи дека раната е лесна, продолжил да се бори. Но, се покажало дека куршумот погодил важна артерија и полковникот Каварналиев починал неколку часа подоцна од загуба на крв. Постхумно е унапреден во чин генерал-мајор.

Благодарните Бугари не го заборавиле својот херој. Во 1916 година бил подигнат споменик на Константин Каварналиев во областа Дојран, која во тоа време била дел од Бугарија. Тој бил отворен од уште еден познат бугарски војсководец, полковникот Борис Дрангов, а говор одржал истакнатиот писател Антон Страшимиров. Споменикот бил висок 7 метри и наликувал на спомениците на апостолот на слободата и на царот ослободител во Софија. Споменикот го имал следниот натпис: „Полковник Каварналиев, загинат за слобода и татковина, од 9-та Плевенска дивизија“.

Српските комунисти не можеле да го прифатат неговото постоење и во 1966 година го уништуваат. Неговото уништување било дел од кампањата на југословенските комунисти на диктаторот Тито за бришење на бугарските споменици во земјата. Во 2000 година, гробницата била осквернавена од ограбувачи. На иницијатива на здружението „Плиска“, споменикот беше реставриран, но не доби дозвола од македонските власти да биде поставен. Подоцна беше одлучено споменикот да се пресели во родниот град на полковник Каварналиев – Шумен. Споменикот е поставен и инаугуриран во ноември 2009 година и се наоѓа западно од паркот на Хотел Шумен.

Споменикот кај Дојран, сепак, беше обновен и повторно беше отворен на првобитното место на 1 август 2019 година. Иницијативата беше на тогашниот бугарски премиер Бојко Борисов. Потоа споменикот го открија Борисов и Зоран Заев. Поставувањето на споменикот стана возможно благодарение на новите односи меѓу Бугарија и РС Македонија, како резултат на потпишувањето на Договорот за пријателство и добрососедство меѓу Софија и Скопје на 1 август 2017 година. Откривањето на новиот споменик тогаш беше дел од напорите да го славиме нашето заедничко минато.
„На овој начин се почитува заедничкото културно наследство. Реновирањето на споменикот е израз дека не им робуваме на стереотипите. Мора да градиме нов Балкан, без конфликти и со просперитет“, рече тогаш Заев.На денешното положување венци и цвеќе пред споменикот на херојот присуствуваше и военото аташе на Италија во РСМ, како и претставници на македонските Бугари.

Претставници на РСМ не беа присутни да го испочитуваат споменот на полковникот Каварналиев.Претходна статија

ССМ во понеделник ќе го блокира влезот на Скопје

Следна статија

Германија потпиша договор за помош на Украина со 1 милијарда евра

Најново од Вести