Бугарската виолистка Стефаниja Јанкова со концерт на Skupi KamerFest во Националната филхармонија во Скопје

//

Бугарската виолистка Стефанија Јанкова ќе одржи концерт во склоп на меѓународниот фестивал за класична камерна музика „Skupi KamerFest 2022“. Концертот ќе се одржи во Националната филхармонија во Скопје- мала сала, на 12 септември 2022 година со почеток во 19:30 часот.

Годинава партнер на фестивалот „Skupi KamerFest 2022“ е и бугарскиот Културно-информативен центар во Скопје, јавуваат од Културниот центар.

Со поддршката на БКИЦ- Скопје, Стефанија Јанкова ќе одржи мастер класови во склоп на нејзиното гостување во Скопје.

Бугарската виолистка е позната со големиот број концерти и изјави на меѓународната сцена. Стефанија Јанкова е носител на голем број награди од меѓународни конкурси и била дел од голем број мајсторски класови.Влезот за концертот на бугарската виолистка е слободен.Претходна статија

Оштетени две возила на бугарската амбасада во Скопје

Следна статија

Сончево време, попладне локална појава на пороен дожд и ветер

Најново од Вести