| |

Бугарскиот амбасадор и Африм Гаши разговарале за опциите за подобрување на билатералните односи

Бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов и новоизбраниот претседател на Собранието на Северна Македонија, Африм Гаши, разговараа за можностите за подобрување на односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија. Ангелов му го честиташе изборот на Гаши за претседател на Собранието и ја истакна важноста на европските и парламентарните избори што претстојат во Бугарија, пренесува БГНЕС.

Бугарскиот дипломат изрази уверување дека новоизбраните парламенти во РСМ и Бугарија ќе воспостават добра и интензивна комуникација, особено преку пратеничките групи за соработка.

Двајцата соговорници се согласија дека е неопходно постојано да се подобрува климата на односите меѓу Софија и Скопје како соседни земји кои се залагаат за постојана соработка.

Двајцата размениле мислења за соработката меѓу двете земји во рамките на НАТО, како и за европските перспективи на Скопје во наредниот период.Слични Објави