Бугарскиот Парламент изгласа недоверба на бугарската Влада

//

Владата на бугарскиот премиер Кирил Петков падна. Гласањето на недоверба беше успешно со гласовите на 123 пратеници, додека 116 беа против.

„За мене беше голема чест да раководам со Влада која беше симната од г. Пеевски, г. Борисов и г-ѓа Митрофанова“, изјави Петков по гласањето.

„Ќе продолжиме и еден ќе имаме Бугарија без мафија и задкулисни игри- една успешна европска држава. Ви благодарам“, заврши Петков.

Претходна статија

Кога добрата вест не смее да биде добра

Следна статија

Бугарската партија ДПС достави предлог за одобрување на нацрт-преговарачката рамка за Северна Македонија и Албанија

Најново од Вести