ЧЕТВРТИНА ОД ЕВРОПЕЈЦИТЕ ПРИМИЛЕ ПРВА ДОЗА ОД ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19

/

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека досега во ЕУ се дадени 150 милиони дози вакцина против Ковид-19.

„Вакцинацијата во Европа се забрзува. Една четвртина од Европејците ја примија првата доза“, објави Фон дер Лајен на својот твитер-профил.Претседателката на ЕК нагласува дека ЕУ има доволно вакцини со цел во јули да бидат вакцинирани 70 проценти од возрасната популација.

Претходна статија

ЗАПЛЕНЕТА ДРОГА, ПРИВЕДЕНА ЖИТЕЛКА НА КУМАНОВО

Следна статија

РЕГИСТРИРАНИ 67 НОВОЗАБОЛЕНИ И 31 ПОЧИНАТ ОД КОВИД-19

Најново од Вести