ЦРНА ГОРА: СО РОТАВИРУСИ ЗАРАЗЕНИ 36 ДЕЦА

/

Од почетокот на месецов од цревни инфекции предизвикани од ротавируси во Црна Гора заболеле 38 лица, од кои дури 36 се деца на возраст од четири години, а најголем број од заразените се од Подгорица, Цетиње и Будва, соопшти Институтот за јавно здравје.

Цревните заразни болести поради високите температури, кои се погодни за развој на микроорганизмите, најчесто се јавуваат во летниот период.

Неколку граѓани изјавиле дека децата, кои престојуваат во будванската населба Бечиќи, се заразени со ротавируси, бидејќи дошло до излевање фекалии на плажата и шеталиштето, а тврдат и дека се инфицирале капејќи се во морето.Од Институтот велат дека не може да се тврди оти се заразени поради капењето во море, бидејќи во Будва заболеле пет лица, колку и во Цетиње.

Претходна статија

ДИМКОВСКИ: ВO ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ СЕ ЗНАЕ ШТО ПО НАЈАВАТА ОД КОСОВО ЗА ЗАБРАНА ЗА УВОЗ НА КОМПИРИ И МЕД

Следна статија

КИМ ЈОНГ-УН МНОГУ ЗАДОВОЛЕН ОД ТЕСТИРАЊЕ НА ОРУЖЈЕТО

Најново од Вести