ДЕФЕНС ЊУЗ: МАКЕДОНИЈА ДЕНЕСКА И ОФИЦИЈАЛНО СЕ ПРИКЛУЧУВА КОН НАТО

//

Се очекува Северна Македонија денеска до американскиот Стејт Департмант да го достави ратификуваниот Протокол за членство во НАТО, со што земјата и официјално ќе стане 30-та членка на Алијансата, објави американскиот портал специјализиран за одбранбени прашања „Дефенс Њуз“.

Ваквиот чекор следи откако Шпанија минатата недела го ратификува Протоколот, како последна меѓу членките на НАТО, по што генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг на 20 март упати писмо до премиерот Оливер Спасовки со кое официјално ја покани Северна Македонија да стане 30-та членка на Пактот, наведува порталот.

Претходна статија

ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА 42 ЛИЦА СЕ СТАВЕНИ ВО КАРАНТИН

Следна статија

ЗДРАВСТВЕН ДОМ СКОПЈЕ: ВАКЦИНИРАЊЕ НА ДЕЦАТА СЕКОЈ ДЕН ОД 12 ДО 18 ЧАСОТ

Најново од Вести