Дел Понте: Уапсете го Путин

/

Поранешната главна обвинителка на Хашкиот трибунал Карла Дел Понте го повика Меѓународниот кривичен суд да издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, пренесува АФП.

„ Путин е воен злосторник“, рече Дел Понте, која ги истражуваше воените злосторства и во Руанда и во поранешна Југославија, во интервју за францускиот дневен весник „Le Temps“.

Издавањето налог за апсење не значи дека Путин ќе заврши зад решетки.„ Ако остане во Русија, тоа никогаш нема да се случи. Но, тој не би можел да ја напушти земјата, а тоа би бил силен сигнал за него дека против себе има многу држави“, изјави Понте.

Претходна статија

Одбележан денот не пешадискиот баталјон, Петровска: Вие сте нашата одбрана, вие сте гордоста

Следна статија

Украина: Ја вративме контролата над 30 населени места во близина на Киев

Најново од Вести