|

Делта сој во Австралија: Локдаун за Сиднеј, враќање на мерките во другите делови од земјата

Австралискиот кризен штаб ќе одржи денеска итен состанок поради ширењето на многу заразниот, делта сој на коронавирусот во земјата.

Австралиските власти поради новиот епидемиолошки бран биле принудени да воведат локдаун во Сиднеј и повторно да ги стават на сила рестриктивните мерки во другите делови од земјата.

Во извештајот на Ројтерс се наведува дека 18 од вкупно 25 милиони Австралијци, односно 70% популациите е под некоја форма антиепидемиски рестрикции во речиси сите делови на Австралија.Слични Објави