|

Лавров: Немаме за што да разговараме со Западот

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров даде изјава за новинарите во Бали по состанокот на Г20.

Русија е подготвена да преговара со Турција и Украина во врска со извозот на жито, рече Лавров, но останува нејасно кога и каде би можеле да се одржат преговорите.

„Ако Западот не сака преговори, туку победа на Украина над Русија на бојното поле, тогаш веројатно немаме што да разговараме со нив. Со таквиот пристап тие не и дозволуваат на Украина да го започне мировниот процес“, рече Лавров, а пренесува руската агенција РИА Новости.

Извор: Temite. mkСлични Објави