Денес еден пациент ќе добие срце и шанса за нов живот- подготовка за отпочнување на шестата по ред трансплантација од починат донор!

/

“Денеска во раните утрински часови започаа координативни состаноци за подготовка за отпочнување на шестата по ред трансплантација од починат донор. Во текот на вчерашниот ден болничките координатори од КАРИЛ дијагностицираа млада пациентка со мозочна смрт и по долги разговори со семејството одлучија да ги донираат органите. Благодарение на нивната хуманост денес еден пациент ќе добие срце и шанса за нов живот. ❤️ Уште една млада пациентка се подготвува да прими бубрег. Станува збор за исклучително тешки операции, на моите колеги им посакувам многу успех во работата. 🤞Дополнително од донорот ќе бидат експлантирани и коскени ткива.🙏Голема благодарност до семејството за нивниот хуман гест. Да се мисли да се спаси туѓ живот во моменти кога се губи животот на најблискиот е храброст и човечност кои немаат цена.”

Објави министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил.Претходна статија

Итна седница во Собранието за разрешување на Филипче и Хасани бара ВМРО-ДПМНЕ

Следна статија

(Видео)Радев: Нашите европски партнери сè повеќе ја разбираат суштината на проблемот меѓу Софија и Скопје

Најново од Вести

Без вода делови на Чаир

Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваaт дека поради уличен дефект ф 300 мм на Бул. Македонско-косовска