Денеска во Давос средба меѓу Заев и Ципрас

//

Премиерите на Република Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денeска ќе го одржат клучниот состанок во врска со спорот за името во швајцарското одморалиште Давос, каде се одржува Светскиот економски форум. Главна тема на средбата ќе биде името и досегашниот тек на разговорите и пакетот предлози на медијаторот на ОН Метју Нимиц.

Заев пред четири дена изјави дека верува оти помеѓу две земји, кои се пријатели и имаат намера да бидат уште поголеми пријатели, ќе се изнајде решение во кое ќе се сочува достоинството на двете страни и буквално ќе биде придобивка за иднината на граѓаните на двете земји.Претходна статија

Командантот на KFOR ја посети Косовска Митровица

Следна статија

Путин и Ердоган разговараа телефонски за Сирија

Најново од Вести