Денеска во Скопје се отвораат нови простории на бугарскиот Културно-информативен центар

//

Со официјална церемонија денеска во Скопје ќе биде отворена новата зграда на бугарскиот Културно-информативниот центар во земјава, јави Бугарското национално радио (БНР). За време на отворањето ќе биде отворена и изложба која опфаќа слики од современи уметници од Северна Македонија и Бугарија.

На свеченоста, како што објави БНР, ќе присуствува директорката на Центарот, Антонија Велева, министерката за култура на Северна Македонија, Бисера Костадиновска-Стојчевска и нејзиниот бугарски колега Велислав Минеков.Бугарскиот културен центар во Скопје е основан во 2006 година по Договорот меѓу владите од април 2003 година.

Претходна статија

Швајцарија се соочува со недостиг на лекови

Следна статија

Зеленски: Стратегијата на Русија да ја турне Украина во мрак нема да ја поколеба решителноста на Киев

Најново од Вести