| |

ДЕСКОСКА НА СРЕДБА СО ЏАФЕРИ-НОВА ВЕРЗИЈА НА ЗАКОНОТ ЗА ЈО

Подготвена е нова верзија на законот за Јавно обвинителство, потврдија за Телма високи партиски извори од владеачкото мнозинство. Во моментов, министерката за правда, Рената Дескоска има консултации со Претседателот на Собранието , Талат Џафери за предлог законот и затоа седницата доцни веќе два часа.

Претходно , се распадна планот за усвојување на законот за ЈО, откако ДУИ но и опозиционите партии Алијанса за албанците и Беса ги соопштија своите забелешки, заради кои не може да се усвои долгоочекуваниот закон.

Слични Објави