Дескоски: Република Македонија (Скопје) не задира во идентитетот

//

Нашата држава треба да направи компромис со Грција и да прифати во меѓународните односи да го користи единствено своето уставно име – Република Македонија, и на тој начин да овозможи компромис преку кој ќе се направи разлика меѓу името на нашата држава и поширокиот регион „Македонија“ во кој таа се наоѓа, нагласува професорот по меѓународно право Тони Дескоски на својот Фејсбук профил, анализирајќи го коментарот на Ставрос Теодоракис лидер на грчката Либерално-демократската партија „Потами“. Теодоракис на својот Фејсбук профил вчера објави зошто не присуствувал на вчерашниот митинг во Солун појаснувајќи дека 25 години се изгубени одржувајќи воена атмосфера со мала земја која, како што вели, земја која може да и биде верен сојузник на Грција.

 Претходна статија

Англичаните тврдат: Рома прифати понуда од 28 милиони фунти, но се уште не е готово

Следна статија

Алаѓозовски во Давос: Македонија го поддржува концептот на култура на изградба

Најново од Вести