|

Детали за пожарот во „Ист Гејт“: се запали вентилација во еден од рестораните, посетителите евакуирани

Утрово во 09:35 минути противпожарната бригада во Скопје примила дојава за пожар во ТЦ „Ист Гејт“, во Скопје.

Пожарот како што информираше за „Макфакс“ Звонко Томевски, командир на противпожарната бригада на Град Скопје, избувнал во делот кај рестораните на најгорниот кат во трговскиот центар.

Според Томевски, бил запален еден од вентилационите канали во ресторанот.

Екипите на противпожарната единица брзо реагирале а во моментов се работи на расчистување на последиците од пожарот, информира Томевски.

Според надлежните, повредени лица нема, а причинета е материјална штета која дополнително ќе се утврдува.Слични Објави