Димитар Стојанов: Бугарија обезбедува хуманитарна и воено-техничка помош за Украина

//

„Бугарија обезбедува хуманитарна и воено-техничка помош за Украина, во рамките на одлуката на бугарското Народно собрание од 4 мај 2022 година“. Ова го рече министерот за одбрана Димитар Стојанов во својот говор за време на состанокот на Контакт групата за обезбедување одбранбена помош за Украина, што се одржа денеска во американската база „Рамштајн“, јавува БГНЕС.

Министерот Стојанов ги информираше учесниците на состанокот дека Бугарија обезбедува медицински пакети и обука во воени образовни институции за украинските војници.

На состанокот на Контакт групата учествуваа и началникот на одбраната адмирал Емил Ефтимов и заменик министерката за одбрана Теодора Генчовска.

БГНЕС потсетува дека од писмената изјава објавена од државниот секретар Ентони Блинкен, кој претходно пристигна во ненајавена посета на Киев, стана јасно дека САД обезбедуваат 2,2 милијарди долари за Бугарија и 17 други земји изложени на ризик од руска агресија.
Во соопштението се истакнува дека Блинкен го известил украинскиот претседател Володимир Зеленски за дополнителен пакет воена помош од 675 милиони долари за Киев, кој „вклучува дополнително оружје, муниција и опрема од залихите на американското Министерство за одбрана“.„Понатаму, денес го известуваме Конгресот за нашата намера да обезбедиме дополнителни 2,2 милијарди американски долари долгорочно странско воено финансирање за зајакнување на безбедноста на Украина и нејзините 18 соседи, вклучително и многу од нашите сојузници во НАТО, како и други регионални безбедносни партнери. се потенцијално изложени на ризик од идна руска агресија“, тврди шефот на американската дипломатија.

Меѓу 18-те земји се Бугарија, Романија, Грција, Северна Македонија, Молдавија, Грузија, Полска, Чешка, Литванија, Латвија, Естонија.

Претходна статија

Целосна независност

Следна статија

(Видео) Убавината на Шар планина видена низ објективот на група бугарски планинари и видео креатори

Најново од Вести