Димитров на „домашен“ терен ќе се сретне со Коѕијас

//

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 феваруари, на маргините на неформалната средба на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство, објави Независната Балканска новинска агенција – ИБНА. Се очекува Димитров и Коѕијас да разговараат за следните чекори во процесот за решавање на спорот за името меѓу двете земји.

 Претходна статија

Газета Експрес: Косовската полиција и службата за безбедност знаат кој е извршителот на убиството на Оливер Ивановиќ

Следна статија

Димитров и Коѕиас ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 февруари

Најново од Вести