|

Доналд Трамп е подготвен да се предаде „гласно и гордо“, вели неговиот адвокат

Поранешниот претседател Доналд Трамп е подготвен „гласно и гордо“ да им се предаде на властите во Њујорк, изјави неговиот адвокат Џо Такопина.

За време на интервјуто во понеделникот за подкастот на Кимберли Гилфојл, Такопина рече дека ќе се води „сеопфатна војна“ доколку окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег, поднесе кривично обвинение против Трамп, обвинувајќи го за кршење на законите за финансирање на кампањата со отплата во пари во 2016 година на филмска ѕвезда Сторми Даниелс. Поранешниот претседател изјави за време на викендот дека очекува да биде уапсен во вторник.

Такопина рече дека Трамп ќе одбие да се крие без оглед на околностите и доброволно ќе се предаде на Кривичниот суд на Менхетен во случај на судење лично.

„Во овој момент, ова е сеопфатна војна“, рече Такопина. „Сеопфатна војна“.
„Го сакаат на улица Центар 100? Тој ќе биде таму, гласен и горд“, додаде тој. „И нема никој што ќе го натера да се прикрие. Но, повторно, да видиме каде ќе одат, да видиме каков е процесот. Сето ова е ново за сите“.

Такопина го отфрли предлогот дека Трамп можеби ќе треба да плати кауција.

Тој тврди дека „нема фактичка“ или правна основа за Трамп да биде обвинет, предвидувајќи дека поротата ќе го прогласи поранешниот претседател невин ако случајот оди на судење.

„Искрено не можам да верувам дека сме тука“, рече Такопина. „Тие изгледаат како да се подготвуваат да покренат обвиненија. За што ќе им биде многу жал… Нема да го добијат случајот“.

Такопина, исто така, рече дека случајот „засекогаш ќе ја уништи довербата во владеењето на правото во оваа земја“.

Поранешниот адвокат на Трамп, Руди Џулијани, сугерираше дека кривичното обвинение против поранешниот претседател ќе има уште поголемо влијание, тврдејќи дека „тоа нешто што става крај на цивилизацијата“ во интервју за „Newsmax“ во неделата.

Трамп ги повика своите приврзаници да „протестираат“ и „да ја вратат земјата“ додека во неделата објави во објавата на „Truth Social“ дека очекува дека неговото апсење е неизбежно, што предизвика загриженост дека забелешките би можеле да поттикнат насилство од поддржувачите на Трамп.

Слични Објави