ДУТЕРТЕ: КОЈ НЕ ПОЧИТУВА КАРАНТИН, ВОЈСКАТА ЌЕ МУ ПРЕСУДИ „ПО КРАТКА ПОСТАПКА“

//

– Филипинскиот претседател Родриго Дутерте се закани дека ќе примени „воен суд по кратка постапка“ во случај на непочитување на едномесечниот карантин, воведен поради епидемијата на коронавирус во регионите каде најмногу се прекршува.

Тој рече дека ќе им наложи на полицијата и војската стриктно да водат сметка за примената на мерката за физичка дистанца и полицискиот час, доколку граѓаните не бидат дисциплинирани. Полицијата пријави околу 120.000 случаи на прекршување на карантинот од воведувањето во март.– Полицијата и војската ќе инсистираат на физичкото дистанцирање и почитување на полицискиот час. Ќе го прават тоа. Тоа е како воен суд по кратка постапка. Па вие одберете. Ниту мене не ми се доапаѓа, рече Дутерте, додавајќи дека ќе мора тоа да го направи ако земјата бидае загрозена, а граѓаните не покажат дисциплина.

Претходна статија

БРОЈОТ НА ИЗЛЕЧЕНИ ОД КОРОНАВИРУСОТ ВО МАКЕДОНИЈА ПОРАСНА НА 121

Следна статија

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ШТИП: НЕГАТИВНИ РЕЗУЛТАТИ ЗА ДВАЈЦА ИНФЕКТОЛЗИ И ГЛАВНАТА МЕДИЦИНСКА СЕСТРА

Најново од Вести