ДВЕ БЕБИЊА СО ТЕШКИ СРЦЕВИ МАНИ ОПЕРИРАНИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ВО ВОНРЕДНИ УСЛОВИ ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ

/

Две итни кардиохируршки интервенции на новороденчиња изведе тим на Клиничката болница „Аџибадем Систина“, во последните десет дена. Во услови на пандемија со ковид-19, кога се работи во вонредни услови, со двете операции е спасен животот на двете бебиња кои имаа исклучително тешки срцеви мани, пренесува Плусинфо.

Проблемите на двете дечиња биле дијагностицирани уште во текот на бременоста на мајките, што е нов систем на следење, единствен во „Аџибадем Систина“. Со раната дијагноза и мултидисциплинарниот пристап на лекување, можноста за успех во третманот е зголемена.

Операциите ги изведе комплетен тим од „Аџибадем Систина“ на чело со единствениот лиценциран детски кардиохирург во земјава д-р Владимир Чадиковски. Тој вели дека децата биле донесени во исклучително тешка состојба, но дека сега се добри.

Едното бебе е со телесна тежина од 2,9 килограми со единечна комора и изразена белодробна хипертензија, а другото бебе со 2,2 килограми телесна тежина и со транспозиција на големи крвни садови.

– Интервенциите поминаа во најдобар ред и бебињата закрепнуваат постепено и се во добра кондиција. Системот што го воспоставивме последниве месеци дефинитивно даде плод, а тоа значи следење на трудницата во тек на целата бременост, со направено фетално ехотомографско иследување, разговор со фамилиите за видот на заболувањето и исходот од соодветниот третман. Бебето беше згрижено веднаш по породувањето и се пристапува кон соодветен третман. За сите деца со срцеви мани се грижи тим од 25 доктори од различни специјалности и повеќе од 50 медицински сестри – вели доктор Чадиковски.Целиот текст прчитајте го тука.Претходна статија

МЗ:ДЕНЕСКА СЕ ОЗДРАВЕНИ 64 ПАЦИЕНТИ, ПОТВРДЕНИ СЕ 22 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19

Следна статија

СЕДУМГОДИШНО ДЕТЕ СЕ ОДДАЛЕЧИЛО ОД ДОМОТ ЗА ДЕЦА ВО КАВАДАРЦИ

Најново од Вести