МЗ:ДЕНЕСКА СЕ ОЗДРАВЕНИ 64 ПАЦИЕНТИ, ПОТВРДЕНИ СЕ 22 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19

/

Во изминатите 24 часа направени се 145 тестирања, а потврдени се 22 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-13, Прилеп-2 и Тетово-7, пренесува Канал 5.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1664, бројката на оздравени пациенти е 1200, на починати е 91, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 373 и согласно ова последната дистрибуција по градови е:

• Скопје – 563, активни 128

• Куманово – 408, активни 44

• Дебар – 51, активни 0

• Штип-35, активни 2

• Прилеп –178, активни 58

• Тетово – 117, активни 58

• Струга – 67, активни 4

• Велес – 107, активни 49

• Битола –23, активни 4

• Охрид –15, активни 0

• Кавадарци – 5, активни 1

• Гостивар –19, активни 4

• Гевгелија – 4, активни 0

• Струмица – 2, активни 0

• Крива Паланка- 6, активни 2

• Радовиш – 4, активни 0• Крушево – 3, активни 0

• Кочани – 31, активни 5

• Пробиштип – 2, активни 0

• Кичево – 2, активни 0

• Неготино -9, активни 7 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

• Демир Хисар – 1, активни 0

• Македонски Брод – 2, активни 0

• Пехчево- 3, активни 2

• Делчево-1, активни 1

• Валандово -1, активни 1

• Виница – 2, активни 0

• Кратово-2, активни 2

• Берово-1, активни 1

Направените 145 теста се преку: ИЈЗ –122, Ветеринарен ф-тет -0, Авицена –0, Биотек -0, Филип Втори (Жан Митрев) –17, Систина со PCR метода -0 и МАНУ -6. Досега во земјата се направени вкупно 19241 тестирања на ковид -19.

Во изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни нема прием на нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 42 пациенти. На кислородна поддршка се 20 пациенти, а на механичка вентилација 2.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 5 нови пациенти, а вкупно хоспитализирани 18. На респираторна машина се 4 пациенти и уште 4 се со потешка клиничка слика.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 2 пациенти сомнителни на ковид, а на домашно лекување се следат 3 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани вкупно 7, а уште 1 пациент се следи на домашно лекување. На ифективните одделенија во Прилеп, Велес, Куманово и Тетово сe хоспитализирани 49 пациенти, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Претходна статија

ОТВОРЕН ДИЗНИЛЕНД ВО ШАНГАЈ, БИЛЕТИТЕ РАСПРОДАДЕНИ ЗА НЕКОЛКУ МИНУТИ

Следна статија

ДВЕ БЕБИЊА СО ТЕШКИ СРЦЕВИ МАНИ ОПЕРИРАНИ ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ВО ВОНРЕДНИ УСЛОВИ ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ

Најново од Вести