ЅАНАКОПУЛОС: ДОГОВОРОТ ЌЕ ПОМИНЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ!

//

Очигледно е дека договорот ќе помине  во грчкиот Парламент, во спротивно немаше да го потпишеме, вели портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкото радио Реал фм.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Ѕанакопулос објаснува дека грчката влада сака во Парламентот да има колку е можно поголемо мнозинство „за овој многу важен договорот, што на најдобар можен начин затвора едно 25-годишно прашање“.

-Господинот Каменос и Независни Грци доставија предлог во врска со потребата за едно проширено мнозинство во грчкиот Парламент, за 180 пратеници. Овој предлог е на маса. Грчката Влада ги очекува резултатите на референдумот и обидот за уставна ревизија и штом ова се заврши на позитивен начин, ќе го сториме она што го предвидува договорот, да го донесеме во грчкиот Парламент, борејќи се за колку е можно пошироко парламентарно мнозинство, кое според мое мислење, е можно да се постигне, рече Ѕанакопулос за грчкото радио.Извор: Курир

Претходна статија

БЕКТЕШИ НА СВЕЧЕНОТО ОТПОЧНУВАЊЕ НА ПРОЕКТОТ НА АМЕРИКАНСКАТА КОМПАНИЈА “ДУРА АУТОМОТИВ СИСТЕМС“ВО МАКЕДОНИЈА

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ ПРАШУВА КОЛКУ ЧИНЕШЕ ПРИВАТНАТА ЗАБАВА НА ЗАЕВ И КОЛКУ ДЕЦА ЌЕ СЕ ИЗЛЕЧЕА СО ТИЕ ПАРИ

Најново од Вести