Џ. САИТИ: ПОЛИТИЧКИТЕ ПАЗАРЕЊА НА ГРБОТ НА СУДСТВОТО СЕ ШТЕТНИ

/

Генерално на општата доверба на граѓаните во правосудниот систем ќе влијае негативно, иако одредени политички структури и одредени структури од меѓународната заедница го поздравија овој чин со тоа што сметаат дека е едно ново поглавје од борбата против корупцијата и организираниот криминал, вели за случајот „Рекет“, Џемали Саити, претседател на Здружението на судии во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

„Но генерално сметам дека оваа постапка негативно ќе влијае на рејтингот на судството, на довербата, но од друга страна доколку се спроведе на вистински начин, иако во оваа фаза, искрен сум, морам да признам, оваа постапка се води поприлично јавно и поприлично на некој фолклорен начин да кажам, за тоа што се уште немаме ние конкретни акти по однос на предметот. Доколку е така, сметам дека тоа е постапка која треба да се спроведе на таков начин, но последиците по СЈО се познати, значи негативни се. Ќе се обидат веројатно политичките чинители да најдат решение, рамка, како тоа да се ублажи во однос на целата структура на СЈО, но тука се согласувам и со мислењето на професор Гордан Калајџиев, кој истакна дека судбината на СЈО сепак е врзана со првиот човек, затоа што СЈО е јавниот обвинител, сите други се во функција на обавување на таа дејност“, вели во интервуто Саити, претседател на Здружението на судииПретходна статија

РАБОТНИК ПАДНА ОД 8,5 МЕТРИ ВИСИНА И ПОЧИНА

Следна статија

КАРАКАЧАНОВ СО ДЕМАНТ ЗА ВЕСТА ДЕКА БУГАРИЈА СЕ ОТКАЖУВА ОД НОМИНАЦИЈАТА НА КАМЧЕВ ЗА ПОЧЕСЕН КОНЗУЛ

Најново од Вести