Ели Јурукова: „Српскиот свет“ на Вучиќ е закана за Европа, не го потценувајте

//

Проектот „Српски свет“ е закана за Балканот и за Европа во целина. Неговото потценување од страна на бугарската дипломатија се должи на тоа што некои домашни политичари забораваат дека Бугарија има национални интереси и во ЕУ.

Србија е затворена земја во која се глуми слобода на медиумите. Сѐ е потчинето на Вучиќ. Србија е рускиот остров во Европа.

Бугарските политичари треба да најдат добри советници, бидејќи Балканот е опасно место на конфликти кои можат да избувнат од една искра.

Ова во интервју го изjaви дописничката на агенцијата БГНЕС од Белград, Ели Јурукова.

Во споредба со другите земји од Западен Балкан, кои новинарката многу добро ги познава, сподели дека Бугарија ја смета за оживеана, поубава, европска. „Духот на Бугаринот не е исчезнат. Не исчезнала и неговата љубов кон Бугарија. Бугарија е еден од бисерите и богатството на Европската унија“, нагласи Јурукова.

Според неа, се покажало дека во Европа сѐ е можно – и војна и мир: „Руската криза, руско-украинската војна, сега тензијата на Косово, покажуваат дека нема мир“.

На прашањето дали сме сведоци на крајот на владеењето на српскиот претседател Александар Вучиќ, Ели Јурукова е со став дека „треба да почекаме“. Таа е убедена дека тој има посебна улога во оваа балканска или српско-европско-руска крстозборка.

„Вучиќ мора да направи големи компромиси. Првин, треба да воведе санкции против Русија и можеби да го признае Косово по некој план – европски, американски или можеби српско-косовски. Еден Американски политичар кажа дека компромис за Косово ќе се најде не кога Брисел и Вашингтон ќе ги советуваат Србија и Косово, туку кога Белград и Приштина ќе седнат да разговараат. Токму тоа е решението на косовскиот конфликт, инаку сѐ друго е само мимикрија“, категорична е Ели Јурукова.

Во Србија во тек е имплементација на новиот план наречен „Српски свет“, кој, според новинарката, е поврзан со постоечкиот „руски свет“, бидејќи Русија се надева дека ќе го задржи своето влијание во Србија, која е нејзин единствен остров на Балканот и во Европа. „Русија ќе направи апсолутно сè за да ја задржи Србија како свој сателит, ќе биде многу тешко, бидејќи Вучиќ навистина треба да избира меѓу Брисел и Москва, а убедена сум дека во одреден момент ќе го избере Брисел, тој нема друг излез. “ рече Јурукова.Сепак, слични проекти како „српски“ и „руски свет“ претставуваат закана за нашиот регион и за Европа воопшто. „Замислете ако се оствари руско-српската идеја за руска воена база во Србија. Сега зборуваат само за хуманитарен центар кој помага во итни ситуации, но убедена сум дека планот е да се направи руска воена база во Србија“, објасни Јурукова, мислејќи на центарот во Ниш и додаде дека не знае дали Вучиќ би дозволил, или нема да дозволи, но таа верува дека тоа нема да се случи, без разлика на желбата на Москва.

Појавата на ваква база недалеку од границите на Бугарија значи само уште подлабок воено-политички влез на Русија во Србија.

Тоа што бугарската дипломатија го потценува „српскиот свет“ кој е опасен за европската и регионалната безбедност, се должи на фактот што некои домашни политичари забораваат дека Бугарија е во ЕУ, а ги забораваат и бугарските национални интереси, рече Ели Јурукова.

Според неа, недостига мудроста на политичарите. „Министерот или претседателот не треба да знаат сè за Балканот, туку треба да имаат добри советници кои ќе им ја кажат вистината за политиката“, посочи таа.

Јурукова сподели дека имала можност да ги советува балканските политичари и забележала како тие ги собираат мислењата на независните набљудувачи, новинари и луѓе од народот за да го создадат своето вистинско мислење. „Мислам дека тоа недостасува во Бугарија и им посакувам на бугарските политичари да најдат подобри советници, бидејќи Балканот е опасно место на конфликти кои можат да избијат од една искра, да се разгорат. Потребна е мудрост. Верувам во бугарската мудрост“, рече таа.

Ели Јурукова е категорична дека за жал, глобално, слобода на медиумите на Балканот не постои.

„Србија е затворена земја во која се глуми слобода на медиумите. Националните телевизии, печатот и радиото се потчинети на Вучиќ. Има само мали одблесоци на една, две телевизии кои немаат национален пренос, можеби и два весници кои можат да пишуваат што навистина се случува“, рече таа, додавајќи дека состојбата на медиумите и во Македонија и во Хрватска е иста. Во Словенија има поголем пат кон слободата на медиумите, иако и Словенија како модел има проблеми.

„БГНЕС според мене, а и според набљудувачи во Србија, според колегите со кои сум разговарала, е симбол на слободата на говорот и многу почитувана агенција“, рече Ели Јурукова.

Претходна статија

Повторно пропадна возило во фонтаната на плоштад

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Железниците пропаѓаат, а менаџерскиот тим со дебели плати, ја чинат Македонија над 650 илјади евра

Најново од Вести