|

Елитните американски специјални сили пронајдоа иранско оружје на брод кој пловел кон Хутите, двајца специјалци се прогласени за мртви

Двајца припадници на елитни американски морнарички фоки кои исчезнаа во Аденскиот залив претходно овој месец не се лоцирани и нивниот статус е променет во „мртов“, соопштија вчера американските воени претставници.

Тие биле пријавени за исчезнати откако се качиле на ирански брод, соопшти американската централна команда на платформата „Икс“.

Двајца американски специјалци исчезнаа на море додека вршеа операции во близина на брегот на Сомалија, соопшти американската војска на 12 јануари, додавајќи дека во тек се операции за пребарување и спасување за нивно лоцирање.

USCENTCOM Seizes Iranian Advanced Conventional Weapons Bound for Houthis

On 11 January 2024, while conducting a flag verification, U.S. CENTCOM Navy forces conducted a night-time seizure of a dhow conducting illegal transport of advanced lethal aid from Iran to resupply Houthi… pic.twitter.com/yg4PuTZBh7

— U.S. Central Command (@CENTCOM) January 16, 2024

Американската војска минатата недела на социјалните мрежи објави дека во операциите спроведени една недела претходно, запленила оружје што Иран им го испраќал на јеменските исламистички бунтовници, Хутите, кои напаѓаат трговски бродови во Црвеното Море од почетокот на војната во Израел.

Командата на американската војска за Блискиот Исток објави дека анализата на оружјето запленето од брод во близина на брегот на Сомалија покажа дека Хутите користеле ист тип на оружје во нивните напади во Црвеното Море.

Запленувањето се случи на 11 јануари во близина на брегот на Сомалија – истиот ден кога беа првите американско-британски воздушни напади врз воени цели на Хутите. Меѓу предметите пронајдени на бродот имало и компоненти на крстаречки и балистички ракети, како и делови од опрема за противвоздушна одбрана.

CENTCOM Status Update on Missing U.S. Navy Seals

We regret to announce that after a 10-day exhaustive search, our two missing U.S. Navy SEALs have not been located and their status has been changed to deceased. The search and rescue operation for the two Navy SEALs reported… pic.twitter.com/OAMbn1mwK8

— U.S. Central Command (@CENTCOM) January 21, 2024

„Ова е прво заплена на смртоносно напредно конвенционално оружје доставено од Иран до Хутите од почетокот на нападите врз трговските бродови во ноември 2023 година“, се вели во соопштението на американската Централна команда.

Двајца елитни специјалци исчезнаа во акција
Пресретнувањето и упадот на бродот го извршиле припадници на елитната единица „Нејви Сил“, чии двајца членови исчезнале за време на операцијата. Едниот бил однесен во морето од високите бранови, а другиот скокнал по него за да го спаси. Двајцата сега се прогласени за мртви по долга потрага.

Слични Објави