|

Тајван: Забележавме шест кинески балони, еден го прелета островот

Тајванското министерство за одбрана соопшти дека вчера открило уште шест кинески балони кои летаат над Тајванскиот теснец, од кои еден го прелетал островот, последен во низата такви случаи во изминатиот месец и половина.

Во силно формулирана изјава претходно овој месец, тајванското министерство ја обвини Кина дека ја загрозува безбедноста со воздушните балони и води психолошка војна против Тајванците, неколку дена пред изборите во Тајван на 13 јануари.

Кинеското Министерство за одбрана, кое минатиот месец одби да коментира за балоните, не одговори веднаш на барањето за коментар. Кина тврди дека Тајван е нејзина територија, и покрај силното противење на владата во Тајпеј.

Можноста Кина да користи балони за шпионирање стана глобален проблем минатиот февруари кога Соединетите Држави соборија, како што рекоа, кинески балон за надзор. Кина соопшти дека балонот бил цивилно леталол кое случајно залутало.

Во последниот инцидент, кој тајванското министерство го откри во понеделникот во својот дневен извештај за кинеските воени активности во изминатите 24 часа, се вели дека шест балони прелетале над чувствителната централна линија на теснецот во неделата.

Сепак, само еден го преминал тајванскиот остров, на неговиот јужен врв, според мапата обезбедена од министерството.

Останатите пет балони полетаа на северот на Тајван, но не го прелетаа копното, соопшти Министерството. Сите балони се упатија кон исток пред да исчезнат, се додава.

Централната линија на Тајванскиот теснец порано служеше како неофицијална линија на поделба меѓу Тајван и Кина, но кинески борбени авиони, беспилотни летала и сега балони редовно летаат над него. Кина вели дека не го признава постоењето на централната линија.Слични Објави