Ердоган: Грчките безбедносни сили малтретираат, дури и убиваат бегалци

/

Земјите како Турција го носат товарот на миграцијата и бегалците, а не развиените општества, кои само го креваат својот глас, рече турскиот претседател, пишуваат медиумите во регионот.

Според написите, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјавил дека грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат, па дури и убиваат бегалци.

Ердоган се обратил со видеопорака на Глобалната парламентарна конференција за миграција.

Тој во пораката укажал на драмата со која се соочуваат бегалците денес.

„Речиси секој ден сме сведоци на драмата на бегалците, кои се прогонувани, ограбувани, тепани, па дури и убивани од грчките безбедносни сили“, рекол Ердоган, цитиран од „Анадолија“.„Земјите како нас, кои се соседи на кризните подрачја, го носат товарот на миграцијата и бегалците, а не развиените општества, кои само го креваат својот глас“, изјавил тој.

Извор: ТемитеПретходна статија

Арсовски: Ако нема договор за избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе преземе протестни активности во целата држава

Следна статија

Регистрирани 81 новозаразен од коронавирус, нема починати

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да