Ердоган: Нема да се приклучиме кон санкциите против Русија

/

Турските власти нема да се приклучат на санкциите против Русија, бидејќи не можам да дозволам нашите граѓани да замрзнуваат без руски гас, изјави турскиот претседател Таип Ердоган пред новинарите при враќањето од самитот на НАТО.

„Што се однесува до санкциите, ние проучуваме одредени насоки на ОН, но да не заборавиме дека не можеме да ги оставиме настрана нашите односи со Русија. Тоа го објаснив многу одамна, бидејќи денес, само кога станува збор за гасот, приближно половина од природниот гас што го користиме доаѓа од Русија“, рече Ердоган, пренесува Тасс, повикувајќи се на онлајн изданието на „Хуриет“.

Тој додаде дека, освен тоа, Турција ја гради нуклеарната централа Акују со Русија и дека тоа не може да се игнорира.

„Кога му го кажав тоа (на францускиот претседател Емануел) Макрон, дури и тој призна дека сум бил во право. Прво, не можам да го оставам мојот народ да замрзне во зима, и второ, не можеме целосно да ја рестартираме нашата индустрија сами“, рече Ердоган.Турскиот претседател повтори дека властите „треба да ги заштитат своите граѓани“.

Извор: Temite

Претходна статија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и ДУИ заборавија на ветените 130 милиони евра субвенции

Следна статија

Снабдувањето со природен гас во фокусот на разговорите на Македонско-бугарската работна група

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да