ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и ДУИ заборавија на ветените 130 милиони евра субвенции

/

СДСМ и ДУИ заборавија на ветените 130 милиони евра субвенции. И не само што ги заборавија, туку и не ги доисплатија субвенциите од 2018, 2019 и 2020 година, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„ Оваа година владата во програмата за директни плаќања и рурален развој се одвоени едвај 79.5 милиони евра, од кои најголемиот дел, т.е. 58 милиони евра се за неисллатените субвенции кои се влечат со години.

Интервентниот фонд СДСМ и ДУИ не го предвидоа во буџетот за 2022 година, туку пратениците на ВМРО-ДПМНЕ преку амандмани го предложија и стана составен дел од буџетот. Во реалноста земјоделците не можат да си го продадат произведеното, и земјоделските култури завршуваат на буниште. Во сред светска криза за храна, нашите производи остануваат неоткупени. Тоа е вина на владата која не знае да најде пазари и да договори пласман“ се наведува во соопштението.Извор: TemiteПретходна статија

Зеленски: Украина ќе излезе посилна од оваа војна

Следна статија

Ердоган: Нема да се приклучиме кон санкциите против Русија

Најново од Вести