|

Ердоган: Западот мора да изврши притисок врз Израел да ја прекине војната

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека западните земји мора да извршат притисок врз Израел да го прифати последниот предлог за прекин на огнот во Газа.

„Со телефонскиот повик на претседателот на Соединетите Американски Држави Џо Бајден до (израелскиот премиер) Бенјамин Нетанјаху, се надевам дека конечното примирје ќе биде за неколку дена за да се запрат масакрите во Израел“, изјави Ердоган на новинарите кој се врати од Казахстан, каде што присуствуваше на самитот во Шангај.

Тој истакна дека верува оти е можен дефинитивен прекин во Појасот Газа.

Слични Објави