|

Естонија нарача турски воени оклопни возила Јорук

Естонија нарача оклопни возила на турската војска Јорук 4х4, а турската воена компанија ќе испорача 100 од овие возила во рок од една година.

Со ова купување Естонија стана третата членка на НАТО која се одлучи за турски оклопни борбени возила Јорук 4х4, пренесува порталот на турската државна телевизија ТРТ.

Естонскиот претседател Алар Карис неодамна ја посети турската компанија Nurol Makina, која е еден од водечките турски производители на воени оклопни возила.

Слични Објави