ЕУ не е заедница на светци, туку заедница на реалполитичари

//

Пишува: Иво Иванов, новинар

На сите ни е позната поговорката за јајцето и кокошката, која кога ќе дојде нагон за снесување, таа почнува да бара полог. Таа поговорка точно го опишува 6-месечниот циклус со бугарското вето за почеток на преговорите меѓу Скопје и ЕУ. На крајот од секое претседавање со ЕУ ги гледаме истите болно познати слаби изведби. Ги видовме и претходно во однос на темата за прием на Северна Македонија во НАТО. Во 2017 година Бугарија се повлече и доби меѓусоседски договор, кој не се спроведува. Ова е основата на бугарската недоверба денес. Грција постапи поинаку. Како и Шекспировиот венецијански трговец, таа го бараше вистинскиот килограм месо и крв од вистинското место. Ги доби во Преспа. Точка. Бугарија ја доби денешната дипломатски балаган…. руски збор за комедија во стилот на дел арте во изведба на марионети…

Денеска сме убедени дека Бугарија направи „револуција“ со тоа што успеа да ги вклучи своите билатерални односи со Скопје во таканаречениот и длабоко класифициран од јавноста „француски предлог“ за почеток на преговорите меѓу Северна Македонија и ЕУ. Уште помистериозен е придружниот протокол, кој не е објавен. Ни кажаа дека ако ја пропуштиме оваа можност сега, доаѓа крајот на светот. Софија ќе биде виновна за овој „крај“ и тогаш ќе платиме повеќе за денешната апатија. Не убедуваат колку е безбедно да се потпише оваа данајска рамка и протокол, бидејќи тогаш во секое време можеме повторно да ставиме вето на процесот на преговори меѓу Скопје и ЕУ. Извинете, но тогаш кон Бугарија и Бугарите повторно ќе биде вперен прст и ќе не обвинуваат дека во друг важен историски момент тогаш, не дај Боже да има војна со Кина, повторно ќе бидеме виновни што Скопје не сака сериозно да ги сфати преговорите. со Софија.

Искуството од европската интеграција учи дека ЕУ не е заедница на светци, туку на реполитичари. Но, на реалполитичарите не може да им се верува, бидејќи постарите и посилните секогаш се подготвени да ги жртвуваат интересите на помалите. Кога ЕУ го вклучи турско-грчкиот спор во Кипар, Никозија вети дека ќе го реши проблемот и ќе постигне договор со турската заедница. Дали нешто се случи досега? Грците на референдум го отфрлија договорот и турската заедница денеска е надвор од ЕУ. Словенија стави вето на Хрватска поради спорот за Пиранскиот залив. Тие се согласија да има меѓународна арбитража. Се сеќавате ли како заврши арбитражата? Повторно има една добра бугарска поговорка за резултатот – „тепаниот е тепан, а ограбениот е ограбен“.И сега најважното, за што сведочат последните 6 месеци од владеењето на бугарскиот премиер Кирил Петков. Бијело дугме порано пееше дека „све је то од лошег вина”. Ќе кажам дека се е од лошото образование. Лошиот образовен систем во годините по 1989 година доведе до оглупување на населението и на репрезентативниот дел од политичарите. Тоа е видливо од секаде. Се повеќе се сомневам во интелектуалниот и менталниот багаж на политичарите и гласачите. Гласот на народот – гласот Божји, но со гласот на народот е распнат и Христос. Електронскиот среден век во кој живееме конечно го профанизираше светот и луѓето. Затоа да не оставаме ништо за утре, туку да го решиме навреме. Еве го следното чешко претседателство. Да не спиеме првите пет и пол месеци и да бараме депозит последните две недели. Остатокот е „ гаранција-Франција“.
Бидејќи ја започнавме темата за лошото образование, да почнеме со промената на учебниците по историја …

Претходна статија

ЕУ дефетизам од “ЕУ” организации

Следна статија

Темелот на ставот на Бугарија кон Македонија

Најново од Истакнато

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да

Туѓа влада

Facebook статус на Никола Димитров Новата опаковка на предлогот е апсолутно истиот непоправлив дебакл со кој