ЕУ предлага нова агенција за справување со проблемите со перењето пари

/

Европската комисија, според најавите во Брисел, денеска треба предложи нова агенција за сузбивање на перење пари и нови правила за транспарентност за трансфер на крипто-средства. Европа се најде под притисок да го засили спроведувањето на правилата за спречување на перење пари откако неколку земји започнаа истрага за над 200 милијарди евра сомнителни трансакции што поминале низ Данске банк, односно нејзината мала филијала во Естонија помеѓу 2007 и 2015 година. Во недостаток на кој било орган на пан-ЕУ за запирање на валкани пари, Брисел се потпре врз националните регулатори за да ги спроведат своите правила, но тие не секогаш соработуваа целосно.

Извор: Zoom. mkПретходна статија

Променливо облачно време со температура до 35 степени

Следна статија

СДСМ: ВМРО се противеше на зголемувањата на платите, а денес лаже дека ќе враќала пари кај граѓаните

Најново од Вести