Филипче: Ако се влоши состојбата, имаме две резервни сценарија за учебната година

/

Во случај на влошување на епидемиолошката состојба, МОН по проценка на Комисијата за заразни болести, за реализација на наставата има две резервни сценарија со кои ќе се заштити и зачува здравјето на учениците и наставниот кадар, напиша министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“.

Тој додава дека здравјето на учениците е приоритет, како физичкото така и менталното и дека земјата учебната година ја започнува со настава со физичко присуство, налик на земјите во регинот.

Филипче уверува дека наставата ќе се одвива под јасно утврдени здравствени протоколи.Претходна статија

Сончево време со температура до 33 степени

Следна статија

Санкционирани 41 технички неисправни возила што вршат јавен превоз на патници

Најново од Вести