Фон дер Лаен: Русија е најдиректната закана за меѓународниот поредок

/

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен изјави дека Русија е најдиректната закана за меѓународниот поредок поради нејзината варварска војна во Украина.

По разговорите во Токио со јапонскиот премиер, таа го спомена и загрижувачкиот пакт на Русија со Кина.

Заедно со Фон дер Лаен, на самитот во Јапонија присуствуваше и Шарл Мишел, претседател на Европскиот совет.

– Руската инвазија на Украина не е прашање само на Европа, туку го тресе јадрото на меѓународниот поредок, вклучително и Азија. Тоа не смее да се толерира – изјави јапонскиот премиер Кишида.Извор: Темите

Претходна статија

Кличко: Путин би можел да употреби тактичко нуклеарно оружје на Киев

Следна статија

Финскиот претседател и премиер го поддржаа членството на земјата во НАТО

Најново од Вести