Финскиот претседател и премиер го поддржаа членството на земјата во НАТО

/

Финскиот претседател и премиер го поддржаа членството на земјата во НАТО, соопштено е денеска.

Сојузниците во НАТО очекуваат дека Финска наскоро ќе добие членство, а доказ за тоа се зборовите на петмина дипломати и официјални лица кои го потврдија тоа.

Да потсетиме, премиерот на Велика Британија Борис Џонсон вчера вети дека земјата ќе ги брани Шведска и Финска во случај на потенцијална руска закана, а договори за безбедност потпиша во Стокхолм и Хелсинки, пренесе Телеграф.Извор: ТемитеПретходна статија

Фон дер Лаен: Русија е најдиректната закана за меѓународниот поредок

Следна статија

СДСМ: Над 55.000 евра месечно ги чини граѓаните неработењето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Најново од Вести