ФРОДЕМ бара претседателот и Владата да предложат резолуција во ОН за признавање на Македонија под уставно име

//

ФРОДЕМ и професорот Игор Јанев ги повикуваат претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов и премиерот Зоран Заев да поднесат предлог-резолуција до Обединетите нации со која би се признало нашето уставно име.

– Почитуван Претседателе на Република Македонија, г-дин Ѓорѓе Иванов, почитуван Претседател на Владата на Република Македонија, г-дин Зоран Заев, почитувани министри во Владата на Република Македонија. Соочени со сé поголемиот притисок за промена на нашето уставо име, како и непринципелните и навредливи ставови и предлози кои доаѓаат од претставници на парламентарните политички партии во Република Грција, јавно се обраќаме до Вас со замолница да ја поднесете подготвената Нацт Резолуција од наша страна, до Генералното Собрание на ОН. Повеќе сме од сигурни дека наведените аргументи и факти се на наша страна и дека членките на Генералното Собрание на ОН ќе ја донесат вистинската одлука во интерес на правдата и вистината, се вели во повикот до македонските власти од ФРОДЕМ и проф. Игор Јанев… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Ракитиќ со искрен став за сумата која ја издвои Барселона за Кутињо: Сметам дека цената е малку…

Следна статија

Земјотрес од 2,3 степени го „здрма“ Охрид

Најново од Вести